Jubilejní 10. ročník našeho největšího dětského literárního festivalu Děti, čtete? bude tentokrát třídenní a proběhne od 30. května do 1. června 2019. Jako každoročně je jedním z pořadatelů nakladatelství Meander, které je partnerem projektu Praha město literatury. Můžete se těšit na tradiční akce v Městské knihovně, Werichově vile na Kampě, ve Spolku na Malé Straně a pro letošek nově ve Vratislavově ulici mezi Náplavkou a Vyšehradem.

Děti, čtete? je unikátní festival, který představuje zejména dětem to nejlepší z české dětské literární tvorby. Festival se zrodil před deseti lety ve snaze zprostředkovat dospělým a dětem společný zážitek čtení jako jedinečného dobrodružství. A také proto, aby připomínal, že u nás stejně jako před sto lety stále vznikají kvalitní a inspirativní dětské knížky, které stojí za to být čteny.

Festival je výjimečný i tím, že zahrnuje velké množství žánrů, které se různými způsoby dotýkají knihy a ukazují dětem krásnou literaturu v celé její komplexnosti, jako základ, z něhož až pak vycházejí další druhy umění. Nápaditou a zábavnou formou podporuje u dětí chuť číst a v součinnosti s rodiči i učiteli snahu udržet literaturu v jejich životě navždy.

Program je velmi bohatý a na své si přijdou nejmenší děti, první čtenáři i děti bezmála dospělé. Festival unikátně propojuje autorská čtení, besedy nad knihami, výtvarné a literární dílny s divadly, filmovými adaptacemi a dalšími aktivitami, ke kterým literatura vybízí. Jedná se o jediný literární festival zaměřený na dětské čtenáře v Praze.

Na festivalu se podílejí nakladatelství z celé republiky, jejichž společným jmenovatelem je produkce kvalitní dětské literatury. Patří mezi ně Meander, Baobab, Albatros, Host, Paseka, Portál, z mladších pak Abramis, Pikola, Pop-Pap, Běžíliška, Cesta domů, Cattacan a řada dalších.

Na programu festivalu budou i letos autorská čtení a besedy, výtvarné dílny grafiků a ilustrátorů i divadlo. Představí se soubory Buchty a loutky a Divadlo dětem, ale i divadelní představení hraná samotnými dětmi v programu Čtenář na jevišti. Děti se na festivalu dále přímo podílejí i soutěží o nejlepší rukopis. Svými hlasy rozhodnou, kterou knihu nakladatelství Meander vydá.

Více informací o programu najdete na oficiálních stránkách festivalu: http://detictete.cz/