Aktuální rezidentkou projektu Praha město literatury je Joanna Lech. Spisovatelka a básnířka, která ráda cestuje a fotografuje, stráví v Praze dva měsíce. Během nich bude pracovat na svém novém románu, který se v Praze zčásti odehrává.

Joanna Lech (narozena 1984 v polském Řešovu) je autorkou knihy Sztuczki (2016, Nisza) a Kokon (2019, W.A.B. / GW Foksal) a básnických sbírek Zapaść (2009, SPP), Nawroty (2010, WBPiCAK), Trans (2016, Instytut Mikołowski) a Piosenki pikinierów (2017, Forma). V květnu 2019 přijela do Prahy na svůj dvouměsíční rezidenční pobyt projektu Praha město literatury, aby zde pracovala na svém novém románu.

Za svůj debutový román Sztuczki byla nominována na literární ocenění Nike a cenu Gdynia 2017. V roce 2007 jí byla v 6. ročníku ceny R. M. Rilkeho v Sopotě udělena cena Grand Prix a ve 13. ročníku soutěže Jacka Bierezina v Lodži cena hlavní. Byla nominována na vratislavskou cenu poezie Silesius (2010) a literární ocenění Nike (2011). Je držitelkou stipendia města Krakov a nadace Grazella. Její práce jsou přeložené do angličtiny, němčiny, ukrajinštiny, ruštiny a češtiny. Žije v Krakově, ráda cestuje, fotografuje a čte.

Joanna Lech sestavila velmi kladně přijatou antologii milostné poezie Znowu pragnę ciemnej miłości (2018, W.A.B.), do níž vybrala básně několika vynikajících polských básníků.

Básník a literární kritik Bronisław Maj o autorčině vlastní poezii napsal: „Básně Joanny Lech nás vedou – jako Billie Holiday – „po temné straně ulice“… Bez patosu, ale také bez snadných nadějí, klidně, avšak s obrovskou soustředěnou silou v poetických obrazech.“

V tomto roce vydává román Kokon. Iga, hrdinka románu Kokon, bývá strašná: sobecká, nemilosrdná, aniž by si uvědomovala důsledky svého chování. Je však také brutálně upřímná a ve vztahu k lidské bolesti až dětinsky egoistická. Když stabilní vztah se starším partnerem nepomůže, rozhodne se Iga pro extrémní krok.

V současné době píše Joanna Lech svou novou knihu, jejíž děj je zasazen do pražského prostředí a která má již několik kapitol. Sama o ní říká: „Hlavním cílem mého stipendia v Praze bude pracovat na nejnovější knize prózy s názvem Pętle (Smyčky). Bude to příběh o případu vraždy, thriller, ale nejde o vyšetřování. Příběh bude ukázán z druhého pohledu: čtenář se dívá na vyšetřování očima náhodného člověka. Alice, hlavní postava mého třetího románu, je ambiciózní studentkou umění. Právě se přestěhovala do Prahy na tvůrčí pobyt a snaží se uspořádat si život. Náhodou najde opuštěnou nákupní tašku a v ní… lidskou ruku. Později zjišťuje, že je to ruka mrtvoly z případu vraždy, kterou viděla ve zprávách. Co by udělali všichni na jejím místě? Co udělá Alice? Zpovzdálí navíc číhá vrah…“

Joanna Lech absolvovala postgraduální studium kreativního psaní na Jagellonské univerzitě v Krakově.

V současné době píše Joanna Lech svou novou knihu, jejíž děj je zasazen do pražského prostředí a která má již několik kapitol. Sama o ní říká: „Hlavním cílem mého stipendia v Praze bude pracovat na nejnovější knize prózy s názvem „Pętle (Smyčky)“. Bude to příběh o případu vraždy, thriller, ale nejde o vyšetřování. Příběh bude ukázán z druhého pohledu: čtenář se dívá na vyšetřování očima náhodného člověka. Alice, hlavní postava mého třetího románu, je ambiciózní studentkou umění. Právě se přestěhovala do Prahy na tvůrčí pobyt a snaží se uspořádat si život. Náhodou najde opuštěnou nákupní tašku a v ní… lidskou ruku. Později zjišťuje, že je to ruka mrtvoly z případu vraždy, kterou viděla ve zprávách. Co by udělali všichni na jejím místě? Co udělá Alice? Zpovzdálí navíc číhá vrah…“

Vzkaz rezidentky

Tvorbu Joanny Lech jsme vám představili již na veletrhu Svět knihy 2019, níže si můžete prohlédnout fotky z této akce. Další autorské čtení proběhlo v červnu 2019.

Svět knihy květen 2019

Podmračený večer letošního veletrhu Svět knihy rozzářilo čtení naší rezidentky Joanny Lech. Polská básnířka a spisovatelka představila svou novou knihu Kokon i předchozí román Sztuczki.

Autorské čtení Joanny Lech v Památníku národního písemnictví – 19. 6. 2019

Joanna Lech promluvila o svých zkušenostech s rezidenčními pobyty a o tom, proč se jí líbí právě v Praze. Nechala nás nahlédnout do svého pražského deníku, přečetla ukázky ze své dřívější tvorby i z plánované knihy z prostředí Prahy.

Večer byl doprovázen hrou kytarového virtuóza Piotra Bąka s výběrem skladeb na základě Joanniných textů. Setkání moderovala básnířka Zofia Bałdyga a celý večer včetně textů přeložila Anna Plasová.

Pokud vám setkání uniklo můžete se podívat na několik okamžiků v naší galerii nebo se začíst do Joanniných knih v originále.