Juan Pablo Bertazza byl jedenáctým rezidentem projektu Prahy města literatury. Narodil se 8. ledna 1983 v Buenos Aires, Argentině. Studoval literaturu a jazyk na Univerzitě v Buenos Aires. Pracuje jako editor, žurnalista a profesor. Jako mladý objevil poezii a od té doby je fascinován obrovskými možnostmi vyjádření, jež nabízí. Navzdory skutečnosti, že je poezie spíše podhodnoceným žánrem, se mu podařilo vydat čtyři knihy v nejprestižnějších vydavatelstvích poezie v Argentině. Jeho současným cílem je vstoupit do světa delšího narativu, jako jsou povídky a romány, aniž by opustil bohatství a možnosti vyjádření, jež nabízí poezie. Během svého pobytu plánoval pracovat na svém astrologickém thrilleru 138 kroků a dát dohromady sbírku povídek mladých českých autorů.

Juan Pablo Bertazza se svým okouzlením Prahou netajil a již v témže roce jí věnoval dvojjazyčnou básnickou sbírku En el umbral de Praga / Na prahu Prahy (vydala Novela Bohemica, 2017). Dlouho na sebe nenechala čekat ani románová prvotina Pražský syndrom (Novela Bohemica, 2019) s prvky fantastiky psaná formou deníkových zápisků. Obě díla přeložila Radka Návarová, s kterou se Juan Pablo Bertazza seznámil na svém rezidenčním pobytu.

Recenzi na prozaický debut Juana Pabla Bertazzy si můžete přečíst na webu iLiteratura.cz.

Juan Pablo Bertazza momentálně trvale žije v Praze, ve městě, do kterého se osudově zamiloval.

Vzkaz rezidenta

Níže můžete zhlédnout video, ve kterém Juan Pablo Bertazza odpovídá na několik otázek ohledně svého pobytu v Praze.

Juan Pablo Bertazza

Autorský večer

Autorské čtení Juana Pabla Bertazzy se konalo 6. července 2017 na Avoid Floating Gallery. Moderátorkou večera byla Anežka Charvátová. Básně Juana Pabla Bertazzy v překladu Radky Návarové přednesl herec Kajetán Písařovic.

Rezident Praha město literatury – červenec a srpen 2017