Čtení Paula Cuddihy

Do Prahy zamířil po vzoru svého krajana, aby mohl pátrat po jeho stopách – v ulicích, ale i na fotbalovém hřišti. Vášnivý fotbalista i muzikant Paul Cuddihy se během pražské rezidence věnoval beletrizovanému životopisu skotského fotbalisty Johna W. Maddena.

Paul Cuddihy

Ačkoliv se spisovatel a novinář Paul Cuddihy pyšní irskou národností, je rodákem a celoživotním obyvatelem Glasgow. Od roku 2001 píše pro tamní Celtic View, oficiální časopis fotbalového klubu Celtic, jehož je také redaktor. Pro klub napsal i osm knih s fotbalovou tematikou, mezi nimi například biografii tamní legendy Tommyho Burnse.

Do Prahy se vydal na dvouměsíční rezidenci, aby zde mohl pracovat na své nové knize, která je opět z fotbalového prostředí, a to nejen toho glasgowského, ale také pražského. Následoval sem totiž svého krajana, glasgowského fotbalistu a někdejšího trenéra FC Celtic, Johna Williama Maddena. Ten přisel do Slavie v roce 1905 a na celých 25 se ujal role vůbec prvního klubového trenéra. Svými metodami ovlivnil nejen slávistický, ale celý český fotbal snad jako nikdo jiný. V Praze už poté zůstal a Slavii se věnoval až do své smrti v roce 1948. Dá se říct, že se jedná o legendu skotského i českého fotbalu, přesto se o jeho životě v Praze moc neví.

Právě to Paula lákalo a rozhodl se o Johnu W. Maddenovi napsat beletrizovaný životopis, založený na faktech s trochou fikce. Během svého pobytu shromažďoval pro knihu s pracovním názvem The Tartan Czech historické a archivní materiály a hledal stopy, které tu jeho krajan zanechal. A to nejen na fotbalovém hřišti, ale třeba i v pražských kavárnách, zapojil se tak do sportovního i kulturního života Prahy. Navázal zde vztahy s Odborem přátel Slavie, se kterými se dokonce zúčastnil jejich každoročního výšlapu na horu Říp.

Literárně hudební večer s Paulem Cuddihy

Svůj pobyt zakončil literárně hudebním večerem, který se konal ve středy 22. června 2022 na Avoid Floating Gallery. Na něm zazněl například jeho milostný dopis knihovně nebo povídka z knihy As Easy As A Nuclear War, která je inspirována texty hudební skupiny Duran Duran.

Paul je velkým fanouškem této skupiny, ale také vášnivým muzikantem. Sám hraje na kytaru a zpívá, proto jsme měli to štěstí poslechnout si několik písní v jeho podání. Jednu z toho, tesknou baladu The Fields of Athenry, můžete zhlédnout v našem videu.

Povedeným večerem provázel spisovatel a komentátor David Vaughan a texty v překladu Tomáše Míky četl Kajetán Písařovic.

Více o autorovi:

Paul Cuddihy, spisovatel, novinář a rodák z Glasgow, strávil v Praze v rámci projektu Praha město literatury dva měsíce na jaře roku 2022, spolu s litevským básníkem Tomasem Venclovou tak byli první rezidenti po dlouhých dvou letech. Během pobytu pracoval na knize o Johnnym Maddenovi.

Fotogalerie z literárně hudebního setkání na (A)VOID Floating Gallery – červen 2022: