Katalog nejlepší knihy dětem vychází již posedmé, aby představil výběr těch nejpřínosnějších a nejzajímavějších titulů pro děti a mládež, které za minulý rok vyšly na českém trhu.

Nejlepší knihy dětem se snaží usnadnit orientaci knihkupcům, knihovníkům, školám, ale také rodičům v množství literatury pro nejmladší generaci a může sloužit jako užitečný pomocník při výběru vhodné četby. V přehledu tentokrát naleznete 52 knih vydaných od září 2018 do září 2019. Katalog pro vás společnými silami sestavili historička a kritička literatury a ilustrace pro děti Jana Čeňková působící na pražské Univerzitě Karlově, literární kritik, editor a překladatel pohádek Petr Matoušek a literární kritička a historička Milena Šubrtová, která problematiku tvorby pro děti a mládež přednáší na Masarykově univerzitě v Brně.

 

„Inteligentní text sází především na neutuchající schopnost se proměnlivé realitě přizpůsobit a navrch vést společnost k sebereflexi. S vědomím, že s jeho přispěním nepečujeme pouze o vzdělanost, gramotnost a profesní vyhlídky příštích pokolení, nýbrž i o to, oč jde kultuře jazyka především: o kultivaci daru domlouvat se s ostatními jinak než ploše, chápat jeden druhého mimo doslovnou rovinu první signální našich prapředků z jeskyně. Být obrazný, povznést se a létat na křídlech fantazie není přežitek. Je to podmínka přežití,“ upřesňuje poslání projektu v předmluvě za spoluautory katalogu Petr Matoušek.

Letošní vydání katalogu zahrnuje mimo jiné knihy laureátů výročních cen Zlatá stuha či díla soutěžící o pocty v příslušné kategorii cen Magnesia Litera. Mezi 52 vybranými tituly se tak ocitají například kniha vítězky Magnesie Litery 2019 Venduly Borůvkové: 1918 aneb jak jsem dal gól přes celé Československo, kniha Daniely Krolupperové: Past na korunu (Zlatá stuha 2019 za Beletrii pro děti) nebo knížka Pozor doktor! s ilustracemi Nikoly Logosové, která získala Zlatou stuhu 2019 v kategorii Literatura faktu pro děti a mládež.

Katalog Nejlepší knihy dětem vydává Komise pro dětskou knihu Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) a Česká sekce Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu (IBBY) společně se Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP). V tištěné podobě bude k dostání zdarma v knihkupectvích, případně si ho můžete stáhnout na stránce: https://www.nejlepsiknihydetem.cz/.