Městská knihovna v Praze je největším vydavatelem elektronických knih v České republice. Celkem nabízí kolem 2000 elektronických titulů. Řady vydávaných e-knih pravidelně rozšiřuje a umožňuje jejich stažení zdarma. Podle ohlasů i údajů o stahování e-knih je zřejmé, že se elektronická četba těší značné čtenářské oblibě.

V roce 2020 bylo věnováno mnoho vydaných e-knih autorům, kteří by oslavili významná životní jubilea. Připomeňme si, že letos uplynulo 200 let od narození Boženy Němcové, 130 let od narození Karla Čapka a 75 let od úmrtí jeho bratra Josefa. Ota Pavel by oslavil 90. narozeniny a ke kulatinám se dostalo dárku v podobě e-knihy i Jiřímu Kratochvilovi. Vydávání e-knih neovlivnilo ani uzavření poboček knihovny.

Vzhledem k tomu, že se na našich stránkách věnujeme dílům spjatým s Prahou, přinášíme vám nyní tipy na několik nově vydaných knih z Prahy, které by v elektronické verzi neměly uniknout vaší pozornosti.

Vinohradské dětičky
Jedním z nových přírůstků pražské literatury v e-knihovně je próza Jarmily Haškové, manželky Jaroslava Haška. V autobiografické knize vykresluje autorka své dětství na pražských Vinohradech na přelomu 19. a 20. století.
Ke stažení zde.

Praha bláznivá
Lenka Reinerová, pražská německy píšící autorka, se netajila tím, že má Prahu velmi ráda. Jako e-kniha nyní vyšla její vzpomínková kniha Praha bláznivá.
Ke stažení zde.

Město je náš les
Poezie Petra Krále je v rámci tohoto titulu zasvěcená tématice města v jeho nejrozmanitějších podobách. Kromě dalších aglomerací zvučných jmen se ve výčtu objevuje také Praha.
Ke stažení zde.

Bambino di Praga
E-kniha obsahuje tři básnické texty Bohumila Hrabala. První z nich popisuje obraz poválečné Prahy, druhá se vztahuje ke Kladnu a ve třetí se autor opět vrací k pražským motivům.
Ke stažení zde.

Na dosah ruky
Václav Erben se ve svém detektivním románu věnuje záhadnému pražskému činžáku a ukrytému pokladu židovské rodiny.
Ke stažení zde.

Ostrov Štvanice
Po sbírce veršů Na knížecí s podtitulem „Pražská preludia“ vychází jako e-kniha také soubor veršů Karla Šiktance z konce normalizační éry, kdy vykonával práci hlídače tenisových dvorců na pražské Štvanici.
Ke stažení zde.

Praha
Výbor próz a fejetonů Jana Nerudy je inspirovaný Prahou a životem jejích obyvatel v 70.-80. letech 19. století.
Ke stažení zde.

Sedmikostelí
Gotický román Miloše Urbana s detektivními prvky mistrně využívá mystickou atmosféru české metropole.
Ke stažení zde.

Text převzat z našeho původního webu: https://www.prahamestoliteratury.cz/cz/aktuality/582-prazske-novinky-z-e-knihovny/.