Natalija Matolinec v Praze

Praha nebyla Natalii Matolinec před jejím příjezdem nijak neznámá – ukrajinská autorka fantasy románů do ní totiž zasadila část děje své trilogie. Během svého pobytu nejen pracovala na nové knize Garnet Season, ale také se aktivně zapojila do zdejšího literárního života a nakonec se z Prahy stal Natalijin druhý domov.

Ukrajinská autorka urban fantasy románů, Natalija Matolinec strávila v Praze dva podzimní měsíce díky UNESCO programu Praha město literatury.

Natalija Humbook
Náhodné setkání s fanynkou na pražském Humbooku

Po celou dobu rezidenčního pobytu se aktivně zapojovala do kulturního dění a to nejen v Praze. Potkávala fanoušky a podepisovala knihy, scházela se s českými autory, dělala rozhovory, navštěvovala muzea, galerie a festivaly, … Zejména ale objevovala malebné pražské ulice a secesní klenoty Prahy, kterými se inspiruje při psaní nejnovějšího románu Garnet Season.

Ve středu 27.září se Natalija zúčastnila Dne jazyků na Gymnázium Botičská pod taktovkou paní profesorky Louženské. Studentům představila svou práci, přiblížila klady a zápory spisovatelské kariéry. Popsala také momentální situaci na Ukrajině a jak důležité je pokračovat i přes nepříznivou situaci v psaní. Neboť knihy přinášejí čtenářům naději, těm vzdáleným i kousek domova. Milým překvapením bylo zjištění, že ve třídě byla studentka, která Natalijinu knihu znala a již četla.

Za rezidence navštívila školy ještě dvě, Karlovu Univerzitu, kde jako host paní profesorky Mgr. Terezy Chlaňové, Ph.D. na semináři o ukrajinské literatuře diskutovala se studenty lingvistiky. A pak v Olomouci na Univerzitě Palackého, s laskavým pozváním profesorky Mgr. Radany Merzové, Ph.D. v doprovodu Xenie Sedlákové, překladatelky, která zpřístupnila Natalijinu knihu Hra temné čarodějky – Bitva začíná českým čtenářům.

Zábavným zpestřením pobytu byl literární workshop, kterého se zúčastnili zájemci o urban fantasy žánr. Našli se mezi nimi i publikovaní čeští autoři. Teoretická část workshopu probrala vše od základů urban fantasy žánru až po speciální detaily, které příběhu dodají tu pravou magii.

Koncem října Natalija přijala pozvání na brněnský festival komiksů a fantasy literatury Comic Con Junior. Sešla se také se spisovatelem a novinářem Davidem Vaughanem ve Skautském institutu na krátký rozhovor.

Literární posezení s Natalií nad čajem či kávou

Ve spolupráci s Praha město literatury se 17. října 2023 konalo setkání s autorkou v nově zrekonstruované pobočce městské knihovny v Praze Velký mlýn. Ta poskytla tu správnou atmosféru pro ukázku z její nově připravované knihy Garnet Season. Večer v duchu secese a Belle epoque připomněl krásy Prahy a Lvova, dvou měst, která si jsou bližší než by se mohlo na první pohled zdát. Z Natalijiných slov bylo patrné, že do Prahy nezavítala naposled, neboť toto město má v jejím srdci i v jejích knihách speciální místo.

Děkujeme Nataliji za nadšení, se kterým se vrhala do všech akcí, ať už malých či velkých. Zároveň děkujeme všem zainteresovaným osobám, které se na těchto akcích podílely, a i díky nim se z Prahy stal pro Natalii Matolinec druhý domov.

Více o autorce:

Natalija Matolinec je autorkou urban fantasy románů pro mladé čtenáře pocházející z ukrajinského Lvova. Její povídky byly přeloženy do několika jazyků, největší úspěch jí přinesla románová trilogie Варта у Грі, jejíž první díl vyšel mimo jiné i v českém jazyce. V Praze pracovala na románové sérii zasazené do malebných zákoutí Prahy a Lvova.

Fotogalerie ze setkání ve Velkém mlýně – říjen 2023: