Po dlouhé odmlce způsobené pandemií Praha přivítala nové rezidenty
Pražský rezidenční program pro zahraniční autory se po dvouleté covidové přestávce v květnu opět rozjíždí. Na dvouměsíční rezidenční pobyty přijelo od roku 2015 již 28 zahraničních autorů, které Praha inspirovala k napsání řady zajímavých literárních děl. Můžeme zmínit třeba knihu Richarda Fidlera The Golden Maze, Melmoth od Sarah Perry, nebo Hračkáře od Liama Piepera.
Do Prahy přijedou v letošním roce autoři, které porota vybrala podle jejich přihlášek již pro pobyty v roce 2020. Na začátku května jako první přicestoval slavný litevský básník, prozaik a překladatel Tomas Venclova. Je jedním z pěti zakládajících členů litevské helsinské skupiny. V roce 1977 byl kvůli své disidentské činnosti nucen emigrovat a od roku 1980 vyučoval ruskou a polskou literaturu na Yalově Universitě. Patří mezi významné osobnosti světové literatury a dostal také řadu světových cen. V Praze by rád pracoval na esejích a básních na téma historických paralel.
Druhým autorem, který do Prahy v květnu zavítal, je irský novinář a spisovatel Paul Cuddihy. Pracuje jako redaktor časopisu fotbalového klubu Celtic a je autorem několika knih nejen se sportovní tématikou. V Praze by rád pracoval na životopisném románu o Johnu Maddenovi – skotském fotbalovém trenérovi, který žil a pracoval od roku 1905 v Praze.
Kromě těchto dvou autorů by pak v letošním roce měla v Praze pracovat na svém literárním díle také islandská spisovatelka a dramatička Þórdís (Thordís) Helgadóttir, rumunsky píšící moldavský básník, prozaik, dramatik a esejista Dumitru Crudu a tchajwanský básník Enkaryon Ang.
Významnou změnou a novinkou pro pražský rezidenční program je v letošním roce i nová možnost ubytování autorů. Díky podpoře Hlavního města Prahy se nám podařilo získat nové ubytování pro naše autory v zrekonstruovaném rodném domě Franze Kafky na Náměstí Franze Kafky. Za tuto možnost jsme velmi rádi a věříme, že genius loci tohoto místa bude inspirovat zahraniční autory v jejich tvorbě.