Projekt Praha město literatury umožňuje od roku 2020 absolvovat souběžný rezidenční pobyt dvěma zahraničním autorům. V březnu jsme přivítali světoznámou autorku sci-fi a fantasy knih pro mládež Natalii Ščerbu a talentovanou spisovatelku z Manchesteru Marli Roode.

Natalie Ščerba

Ukrajinská, rusky píšící autorka Natalia Ščerba se proslavila svými sériemi Časodějové, ČarodolLunasterové, které si získaly značnou popularitu mezi dětmi a teenagery. Dílo Natalie Ščerby bylo přeloženo do češtiny, slovenštiny, polštiny a ukrajinštiny a autorka za něj získala řadu literárních ocenění.

První kroky Natalie Ščerby po příjezdu do Prahy vedly za její novou knihou, která v těchto dnech vychází v českém překladu. V knihkupectví Kosmas v Perlové ulici zanechala jedno překvapení – podepsala první český výtisk knihy Lunasterové!

Marli Roode

Marli Roode je spisovatelka, básnířka a literární kritička. Její kniha Call It Dog se dostala do užší nominace na Dylan Thomas Prize, širší nominace na Sunday Times Fiction Prize a také do finále South African Literary Awards.

V Praze se Marli Roode chystala pracovat na novele, ve které hrají hlavní roli otázky týkající se hranic Evropy, uprchlictví a významu vlasti a domova.

Více informací o Marli Roode naleznete zde, podrobný životopis Natalie Ščerby si můžete prohlédnout zde.

Marli Roode bohužel musela vzhledem k šíření nového koronaviru předčasně odcestovat zpět do vlasti. Natalie Ščerba se rozhodla v Praze zůstat. S ohledem na současnou situaci nebudeme pořádat žádné setkání s autorkou, ale můžete se těšit na video s Natalií Ščerbou.