Nadaná spisovatelka původem z Jihoafrické republiky, o které je i její působivá a lyrická debutová novela Call It Dog, se poprvé v Praze objevila jen na letmou chvíli. Nyní se Marli Roode vrací se záměrem věnovat se sérii novel s enviromentální tematikou.

Marli Roode je spisovatelka, básnířka a literární kritička. Narodila se v Pretorii v Jihoafrické republice, nyní žije v Manchesteru. Do Prahy přijela na rezidenci již v roce 2020, ale bohužel ho byla nucena předčasně ukončit kvůli epidemii koronaviru. Mezitím úspěšně dokončila své studium v oboru kreativního psaní na University of Liverpool a nyní se kromě psaní živí také marketingovým managementem.

Autorčina tvorba
Marli Roode

Její kniha Call It Dog (Atlantic Books, 2013) se dostala do užší nominace na Dylan Thomas Prize, širší nominace na Sunday Times Fiction Prize a také do finále South African Literary Awards. Kniha vyšla také ve Francii u Payot & Rivages. Během pandemie se zapojila do projektu Women in Lockdown divadla Pompelei. Z této spolupráce vzniknul působivý monolog His For The Winter. Příští rok ji vyjde druhá novela Vital Signs.

Její povídky se objevily v antologii Bristol Short Story Prize a jedna z nich, Pieces Green, se v roce 2011 dostala do užší nominace na Birdport Prize. V roce 2014 se Marli dostala do výběru The Mail & Guardian 200 Youth South Africans.

Její recenze se objevují v Manchester Review.

Praha město literatury UNESCO – rezidence červenec a srpen 2023

V Praze chce pracovat na třech vzájemně propojených příbězích, které spojuje téma zrady, privilegií a technologie a které spadají do kategorie klimatické fikce – invazivní druh poštve sousedy proti sobě; když jsou turisté uvězněni v pražském hotelu kouřem z lesního požáru, dojde k roztržce; motýlí aktivista je nalezen mrtvý. Tyto příběhy se stanou základem série povídek a eventuálně rozpracovány do novel.

Díla:

Prolepsis (báseň). Poetry Birmingham Literary Journal, 2020.
His For The Winter (monolog). Popelei Theatre, 2020.
Call It Dog (novela). Atlantic Books, 2013.
Spring Tide (povídka). Bristol Short Story Prize Anthology, 2010.
Second Degree (povídka). Bristol Short Story Prize Anthology, 2009.