Laura Sheïlla Inangoma

Mladá burundská herečka a dramatička usedla za psací stůl, protože nechtěla hrát jen ženské postavy napsané mužskými autory. Ve svých dílech se Laura Sheïlla Inangoma ráda vysmívá stereotypům, ale také hledá způsoby, jak propojit tradice a kulturní dědictví se současným světem. Do Prahy ji přilákal životní osud feministky a spisovatelky Františky Plamínkové.

Burundská rodačka Laura Sheïlla Inangoma patří mezi vycházející hvězdy africké divadelní scény. Působí jako herečka, dramatička a spoluzakladatelka divadelní společnosti Troupe les Enfoirés de SaNoLaDante, která vznikla v roce 2012.

Vystudovala podnikovou ekonomiku na Bujumburské univerzitě, avšak zásadní pro ni byly roky studia na Lyceu Notre Dame de Rohero, kde objevila vášeň pro divadelní umění.

Autorčina tvorba

Po pěti letech úspěšné herecké kariéry se rozhodla vrhnout také do psaní vlastních divadelních her. Impulzem pro to byl proslov nigerijské spisovatelky Chimamandy Ngozi Adichieové o nebezpečí jediného pohledu na věc, který vedl uvědomění, že ji v současné divadelní tvorbě chybí ženský hlas. Výsledkem tohoto impulzu je hra Umugore n’Umugabo z roku 2018. O rok později spolu s Hilde Baeleovou napsala hru Chez Papy a v témže roce napsala Undikazi ve spolupráci s Velvyslanectvím Francouzské republiky v Burundi.

Ve svých hrách se Sheïlla snaží propojovat kulturní dědictví svých předků se zkušenostmi a zážitky současného globálního světa. Říká, že její psaní vychází z touhy vyléčit se z doby, kdy se cítila beznadějná. Ráda se staví stereotypům, které ve svých dílech plných sarkastického humoru dekonstruuje, zveličuje nebo obrací na ruby.

Její tvorba je známá i v mezinárodním kontextu. Drama Un peu de tout beaucoup de rien bylo uvedeno v rámci dramaturgické řady Langues d’Afrique na Festivalu Les Récréâtrales v Burkině Faso v roce 2020. Procès aux mémoires zaznělo jako součást rozhlasových čtení Ça va ça va le monde, které na Avignonském festivalu pořádá rádio RFI. Hra Les Rassérénnées, kterou napsala společně s Mathildou Faure, byla v roce 2023 několikrát uvedena v Bujumbure a letos vyrazila na africké turné. Její nejnovější dílo Je me souviens très bien (La Fabrique des fictions) by se mělo objevit na jevišti v listopadu 2024 v Lomé v Togu.

Praha město literatury UNESCO – rezidence květen a červen 2024

Do Prahy Sheïlla přijíždí na dvouměsíční rezidenci Praha město literatury, píše zde divadelní hru inspirovanou životem české feministky Františky Plamínkové. Kromě pražské rezidence, během které vystoupí na Světu knihy a festivalu Tvůrčí Afrika, bude také hostem na lyonském festivalu Les Contemporaines.


Na koho dalšího se můžete v tomto roce těšit?