foto

Knihovna na vlnách je každoročním letním festivalem Městské knihovny v Praze, který probíhá ve spojení s řekou Vltavou na pražské náplavce. V minulých letech se událost konala na palubě i v podpalubí plovoucí galerie (A)VOID Floating Gallery, letos se přidají dvě nová místa – sousedská dílna DOK16 a Mariánské náměstí. Čekají vás oblíbená autorská čtení tuzemských i zahraničních hostů, hudební vystoupení i kutilské okénko.

DOK16 je nově otevřenou pobočnou Městské knihovny v Praze. Najdete ji na Smíchovské náplavce v kobce číslo 16. Speciální je nejen svou polohou, ale také funkcí. Pobočka není určena k půjčování knížek, ale k tvoření a sousedské výpomoci. Můžete si v ní stlouct poličku nebo opravit židli. Jak vám jde v DOKu práce od ruky, si budete moci vyzkoušet třeba právě během dvou večerů Knihovny na vlnách, které se v prostorách nově otevřené dílny odehrají. Ještě před produkcí budete tvořit vlastní záložky nebo poličky na knížky.

Samotné zahájení festivalu proběhne 30. června v 19 hodin. Spolu s Markétou Pilátovou zakusíte, jaké to bylo S Baťou v džungli, a s Markem Tomanem se zpříma podíváte do Oka žraloka. Druhý večer v DOKu vás přenese na snovou francouzskou riviéru. 14. července se se budou číst básně Františka Dryjeho a francouzských básníků Bertranda Schmitta a Emmanuela Boussuge. Diskutovat se bude o surrealistickém časopisu Analogon a celou atmosféru večera podtrhne šansonové vystoupení Martiny Novákové a Kryštofa Pobořila.

Tradiční večer na (A)VOID Floating Gallery se bude konat 2. července od 19 hodin a bude v režii Sylvy Fischerové, Básnířky města Prahy. Sylva Fischerové uvede svou novou sbírku Kostel pro kuřáky, v které píše o městě, které nemá jméno, a přece je to nepochybně Praha a její genius loci. Večerem bude provádět David Vaughan.

Další dva večery s Knihovnou na vlnách ozdobí prostor na Mariánském náměstí před Ústřední knihovnou. Mariánské náměstí se z předchozího parkoviště mění na kulturní středisko. První akce se na náměstí uskuteční v rámci festivalu Knihovna na vlnách 7. července pod taktovkou Fra. Číst bude Petr Borkovec z připravované knihy krátkých próz I dnešní den bude součástí příběhu, za doprovodu akordeonistky Jany Bezpalcové. Jako hosté jsou pozváni esejista Pavel Klusáka překladatel Petr Zavadil.

Festival slavnostně zakončí 21. července Večer Salonu Práva na Mariánském náměstí. Pětice tuzemských literárních kritiků – Jan Bělíček, Petr Fischer, Klára Vlasáková, Jan M. Heller a Ladislav Nagy bude mluvit o nejlepší světové beletrii posledního desetiletí.

Festival bude opět doprovázet Bibliobus Oskar. Připraven bude od 17:30 hodin ve festivalové dny u DOKu16 a na Mariánském náměstí.

Více informací naleznete zde.

Obsah převzat z našeho předchozího webu: https://www.prahamestoliteratury.cz/cz/aktuality/589-knihovna-na-vlnach-s-basnirkou-mesta-prahy/.