Po celé Praze se nachází velké množství soch a plastik, ze kterých byly udělány čtenáři knih. Aktivita se odehrávala v listopadu 2011, kdy po 3 týdny v rámci aktivity Kniha pro sochu četly vybrané pražské sochy beletrii z české klasiky, z knih autorů současných, prózu i knihy naučné.

Se čtoucími sochami jste se mohli potkat nejen v centru města, ale i na sídlištích Prahy 11 a následně také Prahy 10. U Miminek Davida Černého byla tato aktivita zahájena primátorem Bohuslavem Svobodou, ředitelem knihovny Tomášem Řehákem a zástupcem nakladatelství Albatros.

Knihy nejen lidem, ale i sochám!

Kniha pro sochu je dalším střípkem v mozaice projektu Praha město literatury, který má za cíl do pražských ulic vnést knihy a čtení v různých formách a souvislostech. Předání knih Miminkám se uskutečnilo v pondělí 7. listopadu na Kampě, kde pražský primátor Bohuslav Svoboda, ředitel knihovny Tomáš Řehák a zástupce nakladatelství Albatros předali knihy ke čtení sochám miminek sochaře Davida Černého. Miminka tak mají zaujmout Hýta a Batul (autor: John Habberton), Hoši od Bobří řeky (Jaroslav Foglar) a Vánoce (Josef Krček).

„Praha byla po staletí domovem nejen věhlasných literátů, ale i velkého množství zajímavých soch. Líbí se mi proto myšlenka spojit tyto dvě věci s kandidaturou města o titul UNESCO kreativní město literatury. Chci naše hlavní město podpořit, neboť v této iniciativě spatřuji jedinečnou příležitost seznámit českou i světovou veřejnost s pražskou literární historií a současností, která je bohatá, okouzlující a magická stejně jako sama Praha. Věřím, že „četba soch“ inspiruje ostatní, aby si vybrali z velké nabídky knih a sami se začetli,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Soch však bude „číst“ vícero. Budou číst v centru i mimo centrum a to jak z české klasiky, tak i z knih autorů současných, prózu i knihy naučné. Kosmonauti na Hájích se začtou do povídkové knihy Jana Balabána Možná, že odcházíme, Budovatel metra na Chodově dostane Báječná léta pod psa, plastika Země pak Cílkův a Kašíkův Nejistý plamen s podtitulem Průvodce ropným světem. Socha Sovy bude rozjímat nad básní Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy? od Antonína Sovy a Sedící dívka si počte v Dámském ambitu. Sochy s knihou se objeví také na Praze 10, kde se ve čtenáře promění plastiky Matka s dětmi (Prahou kráčí lev) , Sedící dívka (Zde by měly kvést růže), nebo Oddych (Žena v množném čísle).

Praha město literatury už Pražanům a návštěvníkům metropole nabídla předčítání z knih v metru, vybraná prostranství a parky ožily audioknihami znějícími z ptačích budek a obě botanické zahrady mají díky Literárním stezkám knihy přímo na chodníku. Pro čtenáře a obyvatele pak připravujeme další aktivity.

Chcete vědět, které sochy, a co, četly? Čtěte s námi dále.

Miminka

Hýta a Batul jsou jména dvou rošťáků, kteří převrátí život naruby jednomu americkému gentlemanovi, přesně tak, jako se to stalo samotnému autorovi. Své zkušenosti s výchovou dvou malých synovců sepsal v roce 1876 do knihy Helen´s Babies. Česky kniha poprvé vyšla v roce 1890 s názvem Helenina drůbež, pozdější vydání mají název Hýta a Batul. A tak si vyprávění ze svého dětství pamatuje i primátor hl. měta Prahy Bohuslav Svoboda.

_____________­_____________­___________­_____________­___________

Hoši od Bobří, jeden z nejslavnějších Foglarových románů, dokonale vystihuje dětskou touhu po dobrodružství, tajemnu, kamarádství, i po životě v souladu s přírodou. Hlavní postavou je vedoucí Rikitan, který dá dohromady partu dvanácti chlapců. Každý je jiný, ale všichni se vzájemně dobře doplňují. Rikitan pro ně vymyslí program, který je vede k fyzické i psychické zdatnosti. Společně se toulají přírodou, loví bobříky, a aniž si to uvědomují, stávají se čestnými hochy a skvělými kamarády.

_____________­_____________­___________­_____________­___________

  • Název knihy: Vánoce
  • Autor: Josef Křeček
  • Praha : Albatros, 2011.
  • Knihu četlo Miminko na ostrově Kampa

Vánoční knížka s podnázvem Putování do Betléma zachycuje slovem i obrazem atmosféru od doby adventní do Tří králů. Předkládá pestrou paletu lidových zvyků na venkově i ve městě, svátků, svatých mužů a žen, písniček, koled a her. Zachycuje praktickou i duchovní podobu Vánoc s jejich symboly. Chcete si zazpívat? Zahrát na hudební nástroj, nebo předvést vánoční hru? A navíc si postavit nový papírový betlém? Pak je tahle knížka právě pro vás! S ní čarovný, tajuplný a veselý konec roku přijde co nevidět! Kniha pro malé i velké s půvabnými ilustracemi a s vloženým betlémkem Renáty Fučíkové.

Sedící dívka

Novela Dámský gambit byla napsána již na počátku normalizace, ale ve svobodné zemi vychází česky poprvé. Je to text erotický i mytologický i hravý. Jde v něm o vraždu a kradenou identitu, ve hře je láska, plod a potrat, touha po milostném zakořenění, splývání stejně drastické jako odmítání, přelézání z těla na tělo, vznášení a padání, řeč nad hrobem, s mrtvým. Ano, jsme blízko hrobu i milostného aktu, lásky i vraždy, grotesky i strašidelné pohádky. (čerpáno z doslovu Marie Langerové)

Sova

Úryvek:

Ó, proč tak pozdě? řek jsem k ní. Poslední slunce na sítí,
zvony mi v mlhách umlkly, jsou ptáci v travách ukrytí,
mé louky teskní vůní mdlou a vody sešeřeny jsou
a přes přívozy stíny jdou a všecko planou je už hrou.

Že do daleka odplout chci kams na zelené ostrovy
a zdvihám vlajky na stožár a bílé plachty, lanoví.

Vás tenkrát z jara čekal jsem…
V obzoru modrý zvučel jas.
Já napjal struny z paprsků,
by echem chyt se v nich váš hlas.

Kosmonauti

Dvacet krátkých povídek o normálních lidech, kteří se ocitají v různých životních situacích. Některým se přitom zdá, že je vše naprosto nejisté, a jednají, jako kdyby se před nimi rozevřel neznámý svět. V mnohých příbězích hrdinové vzpomínají na své zážitky z dětství nebo i dospělosti, přemýšlejí nad tím, co prožili, proč je opustil jejich partner, co třeba ovlivnilo rozpad jejich vztahů, snaží se i přes různé choroby užít si konec života, prožívají svůj strach a obavy. Jsou to zkrátka povídky o tom, co může potkat každého z nás.

Země

Během let 2008 až 2020 bude lidská společnost důsledkem nedostatku ropy stát před zásadními problémy, jako je zdražování dopravy a většiny surovin i rostoucí mezinárodní napětí vyvolané zápolením o kontrolu nad ropnými ložisky. Drahá energie znamená drahé potraviny a výrazně vyšší náklady na získání vody. Za této situace se může stát, že naprostá většina světové populace dosáhne právě jen na vodu, jídlo a střechu nad hlavou. Krize může vyvrcholit ekonomickým kolapsem chudých států, avšak v bohatých zemích může napomoci vzniku zodpovědnější postindustriální společnosti. Budoucnost zůstává otevřená…

Budovatel metra

Báječná léta pod psa je první román spisovatele Michala Viewegha, byl napsán s autobiografickými prvky a stal se velmi úspěšným. Příběh citlivého chlapce Kvida z období „reálného“ socialismu je mistrným podáním šedivé doby, která pro mnohé z nás byla zároveň šťastným obdobím mládí a dospívání.

Matka s dětmi

Prožijte poetický příběh z magické Prahy, ve kterém kluk David a jeden neobyčejný pražský holub hledají ztraceného Žlutého lva. Čeká je přitom spousta dobrodružství a zvláštních setkání – s rytířem Bruncvíkem, zákeřným kocourem, kamennou Mořskou panenkou, denním strašidlem či rabínem Löwem. Zbude jim i čas na to, aby ochutnali vodnickou zmrzlinu, zaskákali si na kočičích hlavách, zacinkali písničku na zvony a povozili se parníkem po Vltavě. A malí, možná i velcí čtenáři potom snadno rozluští: Jak se hraje holubí hra na klobouky? Co se otevírá Zlatým klíčem? Jak se kreslí na vodu? A kolik je v Praze lvů?

Matka s dítětem

Knížka jímavých veršů prodchnutá milujícími vzpomínkami na matku, ve kterých vyjadřuje její vlastnosti jako obětavost, pracovitost, nebo starostlivost a nostalgickými vzpomínkami na krásné dětství. Básně vyjadřují prosté lidské pocity, které asi znají všichni, ale na rozdíl od Seiferta se je stydí vyjadřovat.

Sedící dívka II

Zde by měly kvést růže jsou veršované povídky, které Machar napsal v letech 1891 až 1894. Kritizoval v nich nízké postavení žen ve společnosti, jejich úlohu v manželství a možnosti pracovně i společensky se vyvíjet. Na svou dobu byla tato sbírka velmi nadčasová a v dnešní době zaslouženě dostává nový rozměr.

Oddych

Texty patří k tomu nejlepšímu, co básník ve 30. letech napsal a navíc jsou doplněny úvahami o smyslu surrealismu a experimentálním dramatickým Nezvalovým textem.

Ležící žena

Čtyřicetiletá Matylda, hrdinka nového románu Ireny Obermannové, o tom ví své. Je matkou šestnáctileté Kateřiny, kterou vychovává sama, a i proto jejich vztah osciluje mezi naprostou opičí závislostí a vzájemnou nevraživostí. Kateřina se rozhodne pomoci urovnat situaci tím, že se odjede na tříměsíční studijní výměnný pobyt do Norska. Místo ní k Matyldě přichází šestnáctiletý norský student, jemuž má být Matylda po tuto omezenou dobu „náhradní matkou“. Vše se ale vyvine poněkud jinak…

Bedřich Smetana

Vybraný soubor titulů pro význačného skladatele
Knihy četl Bedřich Smetana na Smetanově nábřeží

Kdo byl Bedřich Smetana?

Jeden z nejvýznamějších českých skladatelů, jeho opery Prodaná nevěsta, Libuše a cyklus symfonických básní Má vlast patří k světově ceněným laickou i odbornou veřejností. S literaturou je spojen zejména díky písním na básnickou tvorbu Vítězslava Hálka.

Co četl?

Smetanova socha, nacházející se blízko Karlova Mostu, dostala hned několik českých knih. Ke čtení dostal mnohá díla z klasické literatury, neboť je představitelem české hudební klasiky, ale i literaturu současnou, protože jeho tvorba je stále aktuální a oblíbená.
U Smetany se však kniha pro sochu nesetkala s patřičným pochopením kolemjdoucích a knihy si někteří přivlastnili. Situace se bohužel opakovala i v dalších dnech, kdy knihy byly pryč i po několika hodinách. Doufáme, že se noví majitelé z řad obyvatel i turistů alespoň literárně obohatí.