Listopad a prosinec v Praze stráví Justin MacGregor. Britský filmař a dramatik je aktuálním rezidentem projektu Praha město literatury.
Justin MacGregor se narodil v Londýně rodičům ze Skotska a Walesu, kteří se potkali jako herci Královské shakespearovské společnosti. Je oceňovaným tvůrcem filmů a divadelních her. V současnosti působí jako asistující profesor scenáristiky na Trinity College v Dublinu. Jeho hry se dočkaly uznání kritiků na místech jako The Lowry v Manchesteru, Lost Theatre v Londýně a Smock Alley v Dublinu. V listopadu přijede do Prahy na svůj zimní rezidenční pobyt v Praze UNESCO městu literatury. Zde má v plánu pracovat na nové hře nazvané Vaclav’s Prague Spring Blues, která je založena na skutečné události.
Dílo Justina MacGregora debutovalo na stříbrném plátně na Mezinárodním filmovém festivalu ve Vancouveru, kde se uvedl jako autor námětu a režisér filmu The Vigil (1998). Celovečerní film pojednává o skupině mladých lidí, kteří se vydávají na dlouhou cestu, aby mohli navštívit tryznu za Kurta Cobaina. Justinova filmová tvorba zahrnuje dokumenty, krátké i celovečerní filmy pro televizi a experimentální snímky.
Hlavní část jeho díla však najdeme v divadle – do dnešního dne napsal a režíroval osm divadelních her. Justinova tvorba se zaměřuje na skutečné události a osobnosti. Zahrnuje také protiválečnou trilogii, jejíž druhý díl, God Wept and the Devil Laughed, vyhrál v roce 2012 Manchester Theatre Award. Od roku 2010 mělo pět jeho her premiéru v divadle Lowry v Manchesteru. V současnosti pracuje na sérii her o běžných lidech za mimořádných okolností, která začala hrami How I Helped End Communism (and Save Democracy for Donald Trump and Vladimir Putin), Mugabeland! (nominace na Manchester Theatre Award, 2014) a Uhta! the last part of the night.
V průběhu svého rezidenčního pobytu chce Justin MacGregor pracovat na díle Vaclav’s Prague Spring Blues, a to jak divadelním, tak i filmovém scénáři. Námět se zakládá na skutečné události. V roce 1964, kdy se slavilo výročí 400 let od narození Shakespeara, obdržela Královská shakespearovská společnost pozvání za Železnou oponu, aby zde uvedla Krále Leara s Paulem Scofieldem v hlavní roli. Otec Justina MacGregora, Barry, byl jedním z herců této divadelní společnosti. V Praze se herci setkali se ctižádostivým autorem divadelních her, Václavem Havlem. Právě v té době byla uváděna jeho první hra – Zahradní slavnost. Během několika následujících dnů Havel prováděl divadelní společnost pražskými ilegálními jazzovými kluby, při tom se vyhýbali tajné policii a hovořili společně o umění a vysoké ceně svobody.
Paul Scofield v té době řešil, jak dokázal král Lear odehnat své dcery a vydat se tak na cestu k vlastní zkáze. Byl to právě Václav Havel, kdo mu pomohl pochopit, jak na konci války západ opustil národy východní Evropy, stejně jako se Lear odvrátil od vlastní rodiny. V roce 2004 získal Paul Scofield ocenění právě za tuto roli jako největší shakespearovský výkon 20. století.
Justin MacGregor o svém rezidenčním pobytu prohlásil: „Možnost odjet do Prahy a studovat v Knihovně Václava Havla díky programu UNESCO Město literatury je pro mě úžasnou příležitostí. Příběh, na kterém pracuji, je ve své podstatě zábavný a tragický a neuvěřitelně poutavý. Havlovy dopisy mému otci – zejména ty, které psal, když zrovna nebyl v přízni vládnoucí komunistické strany, žil a pracoval v exilu mimo Prahu, daleko od divadla – jsou velmi silné. A to, co se díky němu herci naučili o Learovi, pomohlo utvořit jeden z nejvýznamnějších hereckých výkonů 20. století. Havlova vize sjednocené Evropy je do současnosti stále aktuální. Nemůžu se dočkat, až začnu.“
Přijměte pozvání setkat se s Justinem MacGregorem osobně v průběhu jeho pobytu. Akce proběhla 11. prosince 2019.
Vzkaz rezidenta
V našem novém videu promlouvá Justin MacGregor o svém rezidenčním pobytu v Praze.
Setkat jste se s Justinem MacGregorem mohli také osobně v průběhu jeho pobytu v Praze na autorském večeru, který proběhl 11. prosince 2019.
Večerem provázel spisovatel a komentátor David Vaughan. Texty v překladu Tomáše Míky četl herec Kajetán Písařovic.