Jaroslav Kalfař, spisovatel narozený 20. května 1988 v Praze, žijící v Brooklynu, v New Yorku. Do Spojených států se přestěhoval ve svých patnácti a anglicky se naučil čtením románů a sledováním kreslených filmů.

Magisterský titul obdržel v oboru kreativního psaní na Newyorské univerzitě, kde se zapojil do programu Goldwater Writing Project a získal též stipendium E. L. Doctorowa.

Svůj debutový román, Spaceman of Bohemia (Kosmonaut z Čech), napsal v angličtině a vydal v USA v březnu 2017. Spaceman má být vydán v jedenácti zemích a byl přidán do seznamu The Center for Fiction´s First Novel Prize (cena organizace The Center for Fiction určena pro romány debutujících autorů).

Román Kosmonaut z Čech přeložila do češtiny Veronika Volhejnová a v roce 2017 jej vydalo nakladatelství Plus. Svým úspěšným prvním románem se Jaroslav Kalfař již nesmazatelně zapsal do dějin literatury.

O své knize Jaroslav říká: „Kosmonauta z Čech jsem musel napsat ze dvou důvodů: jednak kvůli mé fascinaci samotou jsem chtěl napsat příběh o té nejosamělejší osobě na světě, a zjistit, jestli je pro takového člověka naděje vrátit se zpět. Zároveň jsem chtěl napsat knihu, která by znovu naši zemi představila světovému publiku, a zajímala se nejen o českou minulost a současnost, ale i možnosti pro naši budoucnost.“

Jaroslav Kalfař napsal v rámci své diplomové práce na Floridské univerzitě sbírku příběhů s názvem Don’t See, Don’t Speak. Jeho krátké příběhy vyšly také v různých tištěných a on-line literárních časopisech a antologiích. Ačkoliv je jeho psaní zaměřeno především na fikci, píše i eseje a scénáře.

Vzkaz rezidenta

V našem novém videu hodnotí Jaroslav Kalfař svůj rezidenční pobyt v Praze.

Jaroslav Kalfař

Během svého rezidenčního programu v Praze dokončoval svůj druhý román, který je částečně o aktuálním politickém klimatu České republiky a Spojených států. Zároveň začíná pracovat na své třetí knize, fiktivním memoiru, který se odehrává z části v Praze v letech 1989 až 2003 a v Praze v roce 2017. Jaroslav Kalfař popisuje: „Rezidenční program Praha město literatury bude výrazným přínosem pro tento memoir, protože bych chtěl, aby se Praha stala nedílnou součástí knihy.“

Jaroslav Kalfař hledá způsob, jak napsat svůj druhý román v duchu svého dědictví, spisovatelů východní a střední Evropy. Představuje si, co by asi Bulgakov napsal o vznikajících start up společnostech, kdyby žil v dnešní době, nebo jak by vyjádřil Bohumil Hrabal dobu Brexitu a Donalda Trumpa. Chce, aby byl tento román politický, nekompromisní, lidský, a hlavně vtipný. Výrazným pilířem české literární tradice založené klasiky je přesvědčení, že temnotě a obrovským nesnázím bychom vždy měli čelit se vzdorujícím smíchem.

Jaroslav Kalfař se narodil v Praze a v patnácti opustil své rodné město. Ačkoliv je nyní americkým občanem a píše v angličtině, nikdy se nevzdal svého dědictví a jedním z jeho největších cílů je psát o současné České republice, zobrazovat konflikty a společnost této země v 21. století.

Těšil se na dlouhý dvouměsíční pobyt v Praze v roce 2018 také proto, že jeho další román se zde částečně odehrává. Jeho pobyt nebyl určen pouze pro prozkoumání místa jako takového, ale měl být především inspirací. Jaroslav říká: „Kdykoliv se vrátím do Prahy, cítím, že můj starý domov se mnou promlouvá a posouvá hranice paměti. Vztah touhy a znovuobjevování, které s Prahou mám, je často palivem pro mé další psaní.“

National Endowment of the Arts (NEA, Národní nadace pro umění), nezávislá agentura federální vlády Spojených států, která nabízí podporu a financování projektů projevujících uměleckou výjimečnost, udělila Jaroslavu Kalfařovi v letošním roce ocenění National Heritage Fellowship v oblasti literatury. V rámci rezidentury v Praze jste mohli Jaroslava Kalfaře osobně potkat také během květnového mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy nebo na česko-německém knižním festivalu v Brémách.

Zde se můžete podívat na rozhovor s Jaroslavem Kalfařem pro Seznam TV.

Autorský večer

Autorské čtení Jaroslava Kalfaře zahájilo v červnu 2018 pátý ročník literárně-hudebního festivalu Na vlnách MKP, který je pořádaný na lodi Avoid Floating Gallery. Jaroslav Kalfař přečetl ukázku ze své knihy Kosmonaut z Čech a promluvil o svém rezidenčním pobytu v Praze.

Rezident Praha město literatury – květen a červen 2018