Skip to content
Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Zahájení festivalu Nad Prahou půlměsíc – Šeherezády 2021

3. 11. 2021 / 17:00 - 18:30

Kdo by neznal Pohádky tisíce a jedné noci! Jsou dodnes spojovány s Orientem a jeho kulturami. Jako klišé, ale také jako zdroj zajímavých poznatků a netušených inspirací z části světa, stále zahaleného do mýtů a pohádek. Během tohoto večera budeme vyprávět novodobé příběhy autorů a autorek od Alžírska až po Omán. Společně s hudbou a zpěvem tuniské zpěvačky Kat a tanečním vystoupením skupiny Sahar, za přítomnosti velvyslanců a velvyslankyň arabských zemí akreditovaných v České republice tak zahájíme již 13. ročník festivalu Nad Prahou půlměsíc.

V češtině a arabštině. Vstup volný.

3. listopadu v 17 hodin odstartuje již 13. ročník festivalu kultur Blízkého východu Nad Prahou půlměsíc: Šeherezády 2021 – Slavnostní zahájení festivalu v Městské knihovně v Praze, Mariánské náměstí 1/98 – oddělení naučné literatury. 

 

 

V kalendáři si ale zaškrtněte hned celý týden až do 11. listopadu. Pokračovat pak bude na různých místech Prahy, Brna, Plzně a Hradce Králové.

Festival Nad Prahou půlměsíc v Praze, Brně, Plzni i Hradci Králové od 3. 11. do 11. 11. 2021. Například 6. 11. Několik slov, pár řádek – pocta Charifu Bahbouhovi. / 8. 11. za účásti autora Mohameda Kacimiho – Klidné dny v Jeruzalémě v Divadle Na Zábradlí. / Hostem festivalu je také libanonská autorka Valérie Cachard. V režii Jakuba Šmída proběhne scénické čtení hry Viktoria K, Delphine Seyrig a já aneb Žlutá židlička. A v programu naleznete i další poklady…

 

O podtitulu letošního ročníku hovoří ředitelka a dramaturgyně festivalu Lucie Němečková:

O čem by vyprávěly dnešní Šeherezády?

K lásce k orientální kultuře se mnozí z nás prokousávali v dětství stránkami Pohádek Tisíce a jedné noci. Pro mnohé z nás zůstaly dodnes také synonymem Orientu. Co se však stane, když vykročíme z tohoto romantického, exotického, dobrodružného, kouzelného dětského snu do světa současné reality? Kdo jsou dnešní Šeherezády a o čem vyprávějí svoje příběhy? Jsou to mladé sebevědomé ženy, které si chtějí určovat svou budoucnost sami a žít bez předsudků. Jsou to muži, ženy, děti na útěku, kteří čelí při tom nejrůznějším útrapám, které si my, kteří máme stále své doma, neumíme ani představit. Jejich příběhy vyprávějí o válce a o exilu, vykořenění, ale také o síle a vzdoru, obrovské naději a lásce, o svobodě a lidství. Jsou to snílci a vizionáři krásy. Poslové míru. A ať už jsou jejich vyprávění veselá či smutná, hravá či vážnější, vždy čiší obrovskou vitalitou. Nejen kvůli ní stojí za to si aspoň některé příběhy vyslechnout. To nejpřirozenější, co může člověk udělat pro člověka, je sdílet jeho příběh. Pojďme si tyto příběhy vyprávět…

Nad Prahou půlměsíc | festival orientálních kultur (nadprahoupulmesic.cz)

Podrobnosti

Datum:
3. 11. 2021
Čas:
17:00 - 18:30
Rubriky Akce:
, ,
Webová stránka:
http://nadprahoupulmesic.simplesite.com

Místo konání

Ústřední knihovna Městské knihovny v Praze
Mariánské náměstí 98/1
Praha 1,11572Česká republika
View Místo konání Website

Pořadatelé

Komba z.s.
Praha město literatury

© Praha město literatury, Městská knihovna v Praze. Všechna práva vyhrazena.