Rezident Praha město literatury – leden a únor 2018

Naším prvním rezidentem v roce 2018 byl David Whiteman z Edinburghu. Od prodlouženého pobytu v Praze v devatenácti letech zasvětil David Whiteman svůj život psaní. To ukovalo jeho osobní identitu spisovatele. Během této doby se propojil s českou kulturou a zůstal s ní spojen doposud. V roce 2008 byl publikován jeho první román A Cure for Solitude (Lék na samotu). Děj je zasazen do postkomunistické éry České republiky a čerpá silně z jeho zkušenosti života v Praze. V roce 2010 byla práva pro jeho první drama koupena společností TalilorMade Productions. Vypráví příběh o přátelství Ernesta Hemingwaye a F. Scotta Fitzgeralda během léta 1925. Na základě jeho druhého románu (ještě nedokončeného) s ním v únoru 2017 podepsal smlouvu Peter, Fraser a Dunlop. PFD se bude snažit pro knihu zajistit vydavatelská práva pro Velkou Británii a také ta mezinárodní (včetně České republiky), jakmile bude hotova.

Během posledních pěti let David Whiteman zkoumal a psal svůj druhý román Black Hand (Černá ruka). Děj je zasazený v Praze a na východní frontě první světové války. Román se snaží rozšířit motivy Gavrilo Principa pro atentát na arcivévodu Franze Ferdinanda a ukázat dopad jeho činu na malý počet českých občanů v Praze, v Terezíně a na východní frontě. Kniha se také snaží zdůraznit zdrženlivost, s kterou šlo mnoho Čechů do první světové války, aby bojovali za rakousko-uherské impérium, a také ukázat zrod České legie.

Rozhovor Davida Whitemana na Radio Prague.

Vzkaz rezidenta

Poslechněte si, jak David Whiteman rekapituluje svůj pobyt v Praze.

David Whiteman

Autorský večer

Čtení s britským spisovatelem Davidem Whitemanem se uskutečnilo v úterý 20. února 2018 v Malé vile PNP. David Whiteman promluvil o svých knihách, včetně románu Black Hand (Černá ruka), který zrovna dokončuje. Román se odehrává za první světové války, částečně v Praze. Ukázky byly čteny jak v anglickém originále, tak v překladech v češtině. Moderátorem večera byl David Vaughan.