Praha má ode dneška už tři pouliční miniknihovny. Tu nejnovější pro čtenáře otevřeli na Praze 10 v Heroldových sadech. A kde že v Praze najdete ty zbývající?

Spousta lidí by ráda občas sáhla po knize, ale nechce se jim chodit do knihkupectví, kde se musí rozhodovat, za co vydat těžce vydělané peníze. Jsou tady sice knihovny, avšak tomu, kdo si do knihovny nezvykl chodit od malička, se leckdy zdá složité vyřídit si nezbytné formality a pak v knihovně ještě najít něco ke čtení – když se třeba v nabídce vůbec neorientuje, nebo naopak, knihu, kterou by si chtěl vypůjčit, si musí objednat dopředu a dlouho na ni čekat. Navíc je třeba myslet na to, kdy má knihovny otevřeno a do kdy musíte vrátit knihy, abyste neplatili pokutu.

Pouliční knihovny dávají šanci právě takovým svátečním nebo prací přetíženým čtenářům. Pokud máte právě cestu kolem, prostě sáhnete po knize, která vás zajímá, a pak ji buď vrátíte, nebo přinesete jiné knížky. Třeba ty, které vám doma prostě překážejí. Samozřejmě že systém má svá omezení – v knihovničce asi nenajdete čerstvé bestsellery ani novotou vonící výpravné obrazové publikace. Nějaká ta detektivka do vlaku tam ale jistě bude. A třeba naleznete i ohmataného průvodce po zemi, ležící na jiném kontinentu, a večer strávíte místo u televize cestováním prstem po mapě.

Další pražské pouliční knihovničky. Kde je najdete?

Nejnovější se nachází v Heroldových sadech, tedy přímo v srdci Vršovic. V nevelkém parku ji určitě snadno najdete. Druhá knihovnička, fungující od října minulého roku, kdy ji slavnostně otevřeli Spejbl s Hurvínkem, David Svoboda a Halina Pavlovská, stojí v Dejvicích na náměstí Svobody. Třetí a nejstarší se ukrývá ve dvoře domu na ulici Školská 28, kousek od Václavského náměstí. Bohužel však musíme upozornit, že dvůr není vždy otevřen, dostupnost knih je tedy nejistá.

Zdá se vám, že knihovnička může vypadat i jinak, než ty pražské? Ano, ve světě naleznete ty nejrozmanitější pouliční knihovny – v severoněmeckém Greifswaldu třeba tvůrce objektu prokázal nemalou vynalézavost a tamní dřevěná knihovna na nádraží přímo tančí. A jak vznikají „malé svobodné knihovny“ jinde ve světě? Často je místní obyvatelé zřizují i svépomocí, jak se o tom dočtete v našem starším článku.

Knihovnička v Praze 10

V úterý 17. září 2013 ve 13 hodin byla slavnostně otevřena veřejná miniknihovna v Heroldových sadech.

Jde o třetí pražskou pouliční knihovnu po První pražské veřejné úschovně opuštěných knih Jaroslava Haška ve dvoře domu ve Školské 28 a po knihovničce, kterou od října minulého roku naleznete na dejvickém Náměstí Svobody. Neváhejte a vyrazte se tam podívat.