Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni v dubnu spustily projekt Čtení dětem, který nabízí výběr toho nejlepšího, co současná česká literatura pro děti nabízí. O rok později přichází tematický projekt služby Knihovny.cz s aktualizací, ale také s tematickým rozšířením.

Dva tisíce knih. To je zhruba roční přírůstek publikací určených dětským čtenářkám a čtenářům v České republice. Zorientovat se v tak obsáhlé nabídce dětské četby může být pro rodiče obtížné. Dětem se tak dostávají do rukou knihy, které by se vyjímaly na seznamu maturitní četby, ale v malém školákovi mohou lásku ke knihám narušit v samém zárodku.

Právě radost z četby v dětském věku je tím, co může rozhodovat o tom, zda si malý čtenář zamiluje knihy na celý život. Z knihovnické praxe přitom vyplývá, že dnešním dětem nemusí vyhovovat stejné tituly jako generaci jejich rodičů. „Dnešní děti žijí v úplně jiném světě, také jazyk se vyvíjí, a pro radost z knihy a příběhu je nutné, aby odrážel současnou zkušenost,“ připomíná důležitost výběru vhodného titulu Jitka Řeháková, vedoucí Oddělení služeb dětem a mládeži Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze.

Pomocnou ruku s výběrem vhodné četby pro děti i v těchto časech podávají knihovníci. Nechat se inspirovat jejich výběrem můžete na stránkách https://ctenidetem.knihovny.cz/.

Projekt Čtení dětem na portálu Knihovny.cz přináší seznamy literatury vytvořené odborníky na dětskou literaturu z Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze s přihlédnutím k doporučujícím materiálům dalších českých knihoven, výběru Nejlepší knihy dětem nebo oceněním jako je Magnesia Litera. Portál obsahuje šest seznamů pro různé čtenářské kategorie od předškoláků po 9. třídu základní školy. Každý seznam pak obsahuje několik desítek titulů vybraných zejména s ohledem kvalitu, rok vydání a dostupnost na trhu.

Výběr titulů byl aktualizován na jaře 2021 s ohledem na dostupnost titulů na knižním trhu i nově vydané tituly. „Nově také Čtení dětem nabízí i další seznamy titulů s tipy na poezii pro děti, čtení pro děti s dyslexií nebo tematickou skříň,“ říká Jitka Řeháková. „Ptáte se, co najdete ve skříni? Například tipy na čtení o ekologii, válce, školce nebo nových sourozencích,“ doplňuje Řeháková.


Za vznikem projektu stojí úzká spolupráce Městské knihovny v Praze a portálu Knihovny.cz, provozovaném Moravskou zemskou knihovnou.