Alejandro Pedregosa – credit photo Raúl Pedregosa

Alejandro Pedregosa se narodil v Granadě v roce 1974. Jako mnoho dětí z jeho generace by se byl rád stal fotbalistou, ale nedostatek talentu ho nakonec přivedl k psaní, prózy i poezie. Z románů vyniká především Hotel Mediterráneo (2015), stejně jako detektivní trilogie odehrávající se ve třech známých španělských městech: Un extraño lugar para morir (Pamplona), Un mal paso (Santiago de Compostela) a A pleno sol (Madrid).

Píše poezii, kterou vnímá jako rozumové cvičení a jako hrátky se slovy a svou mateřštinou. Některé jeho sbírky poezie jsou např. Los labios celestes nebo El tiempo de los bárbaros. V Praze pracoval na svém příštím románu, ve kterém se setká Kafka s Lorcou, aby si popovídali o lásce a literatuře.

Rozhovor s Alejandrem Pedregosou

Níže můžete zhlédnout naše nové video, v kterém jsme Alejandrovi položili několik otázek ohledně jeho pobytu v Praze.

Na festivalu Na vlnách

7. července 2016 se v rámci festivalu Na vlnách MKP konal autorský večer Alejandra Pedregosy, který proběhl na Avoid Floating Gallery na náplavce pod Výtoní. Alejandro Pedregosa přečetl ukázku ze svého detektivního románu Un mal paso, který se odehrává na pouti do Santiaga a je součástí detektivní trilogie odehrávající se ve třech známých španělských městech. Českou verzi ukázek připravil překladatel Ondřej Nekola. Večerem provázela a do češtiny tlumočila překladatelka a hispanistka Anežka Charvátová.

Ukázka ze čtení na (A)VOIDu

Autorské čtení Alejandra Pedregosy

Dalším z příjemných setkání s autorem byl večer 24. 8. 2016 v Malé vile Památníku národního písemnictví. Podívejte se na několik okamžiků z příjemného letního podvečera ve společnosti našeho rezidenta Alejandra Pedregosy s jedinečnou atmosférou španělského detektivního románu Un mal paso (Přešlap).